• КОЊАНИЦИТЕ ОД ОПШТИНА АЕРОДРОМ ТРГНАА КОН МЕЧКИН КАМЕН

  28.07.2017 09:16:50

  Вчера, 28.7.2017 година од паркот Јане Сандански во Општина Аеродром дваесетина коњаници тргнаа кон славното Крушево, каде што треба да се приклучат на прославата на најголемиот македонски национален празник – Илинден.

 • ЗЕМИ ШИШЕ ВОДА И ПОДАРИ МУ ЖИВОТ НА НАЈБЛИСКОТО ДРВЦЕ!

  27.07.2017 12:57:06

  Карло Змајшек, жител на Општина Аеродром, деновиве покрена иницијатива за подигање на свеста на граѓаните и за полевање на дрвјата, а посебно на новонасадените и помалите дрвца. Како личен пример тој веќе неколку недели секој ден наутро или навечер со неколку шишиња вода ги полева четирите дрвца насадени во близина на неговиот дом во Аеродром со цел да преживеат во овие летни и сушни периоди.

 • УТРЕ КОЊАНИЦИТЕ ТРГНУВААТ ЗА КРУШЕВО

  26.07.2017 11:59:28

  „Илинденскиот марш 2017“ ќе стартува утре, 27-ми јули (четврток), во 17:30 часот од паркот Јане Сандански во Општина Аеродром, која е традиционално покровител на овој Коњички марш, а ќе заврши на 2-ри август во Крушево, каде што треба да се приклучат на прославата на најголемиот македонски национален празник – Илинден.

 • КОЊАНИЦИТЕ ПОЧНАА СО ПОДГОТОВКА ЗА ИЛИНДЕНСКИОТ МАРШ

  20.07.2017 09:42:15

  Коњаниците кои оваа година ќе учествуваат во 39-от традиционален коњички марш по повод македонскиот национален празник Илинден ги почнаа своите интензивни тренинзи покрај кејот на реката Вардар.

 • МОЖНОСТ АЕРОДРОМЦИ ДА ОДБЕРАТ ЛОКАЦИЈА ЗА ПОСТАВУВАЊЕ ПАРКИНГ ЗА ВЕЛОСИПЕДИ

  17.07.2017 09:58:55

  Во рамките на проектот „Зголемено вклучување на граѓанското општество во процесот на донесување одлуки од областа на животна средина“ спроведуван од Центар за климатски промени - Гевгелија, во соработка со Општина Аеродром, планирано е да се постави паркинг за велосипеди (вело-остров) на една од локациите дадени во анкетата подолу.

 • ПРИЈАВУВАЈТЕ СЕ ЗА ВОДЕНИ ИГРИ БЕЗ ГРАНИЦИ!!!

  12.07.2017 14:11:18

  Проектот „Подводно“ е телевизиски проект во реализација на „Томато продукција“, а во соработка со Општина Аеродром, кој опфаќа игри во вода на базенот „Аеродром“, а кој ќе почне да се емитува на Алфа телевизија секоја недела од 14:45 часот.

 • А П Е Л!!!

  03.07.2017 19:51:13

  Изминатиот викенд во Паркот на езерата група несовесни граѓани извршиле вандалски чин, кршејќи ја и уништувајќи ја урбаната опрема. Случајот е пријавен до надлежните полициски служби.

 • „АНАЛФАБЕТ“ ПОБЕДНИК НА „ГОЛА МЕСЕЧИНА“

  27.06.2017 15:41:16

  Градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, ги додели наградите на победниците вчера, 26.6.2017 година, на свеченото затворање на Меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“, која се одржа под отворено небо на сцена поставена во Спортскиот центар „Ново Лисиче“.

 • АЕРОДРОМКИ ОДРЖАА ЗУМБА ЧАС!

  22.06.2017 10:34:42

  Општина Аеродром и фитнес клубот „Фит уан“ организираа бесплатен ЗУМБА фитнес час вчера, 21.6.2017 година, во Спортскиот центар „Ново Лисиче“, на сцената на која се одржува Меѓународниот фестивал „Гола месечина“ за време на паузата од претставите.

 • ВЕЧЕРВА БЕСПЛАТЕН ЗУМБА ЧАС

  21.06.2017 11:43:57

  Општина Аеродром и фитнес клубот „Фит уан“ вечерва, 21.6.2017 година (среда), организираат бесплатен ЗУМБА фитнес час во Спортскиот центар „Ново Лисиче“, на сцената на која се одржува Меѓународниот фестивал „Гола месечина“ за време на паузата од претставите.

Актуелно

img
img img

Видео